Życie we wszechświecie jest bardzo kruche

Wszechświat jest pełen planet zdolnych do podtrzymania życia, więc wielu naukowców sądzi, że powinno się w nim roić od obcych cywilizacji. Jednak wczesne życie jest bardzo kruche i stosunkowo rzadko zdąży wyewoluować na tyle, by przetrwać – powiedział Aditya Chopra z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego (ANU).

Życie we wszechświecie jest bardzo kruche
Życie we wszechświecie jest bardzo kruche

Młode systemy planetarne mają to do siebie, że są zazwyczaj wyjątkowo niestabilne. Musimy pamiętać, że kotłuje się tam jak w garnku z gotującą wodą… Planety się formują, w przestrzeni lata mnóstwo różnego rodzaju odłamków, z których niektóre mają rozmiary planet karłowatych. Orbity planet są także niestabilne. Dochodzi do częstych i bardzo spektakularnych zderzeń. Planeta zdolna do podtrzymania życia musi mieć możliwość regulowania gazów cieplarnianych, takich jak para wodna i dwutlenek węgla – po to by utrzymać stabilną temperaturę powierzchni.

Około 4 miliardy lat temu Ziemia, Wenus i Mars były planetami zdolnymi do podtrzymania życia. Miliard lat po uformowaniu się – Wenus zamieniła się w piekło, a Mars w lodową pustynię. Jeśli na planetach tych zakiełkowało wczesne życie, to nie było ono w stanie ustabilizować warunków i uległo destrukcji.

phys.org

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *