Zwolennicy prywatności chcą śledztwa w sprawie podsłuchujących telewizorów

Kilka dni temu wyszło na jaw, że telewizory Samsunga mogą podsłuchiwać domowników, rejestrując ich rozmowy. Wprawdzie producent zaprzeczył, że coś takiego ma miejsce, to zapewnienia koreańskiego giganta nie przekonują zwolenników prywatności, którzy domagają się od Federalnej Komisji Handlu wszczęcia w tej sprawie oficjalnego śledztwa.

Zwolennicy prywatności chcą śledztwa w sprawie podsłuchujących telewizorów
Zwolennicy prywatności chcą śledztwa w sprawie podsłuchujących telewizorów

W ubiegłym miesiącu Samsung zaliczył dwie poważne wpadki. Najpierw okazało się, że odbiorniki telewizyjne wyświetlają w czasie oglądania filmów niechciane reklamy, a potem wyszło na jaw, że mogą też podsłuchiwać rozmowy domowników. Wprawdzie koncern zaprzeczył, że coś takiego ma miejsce, lecz nie każdego to przekonuje.

Członkowie EPIC (Electronic Privacy Information Center), grupy zajmującej się walką o ochronę prywatności, nie wierzą jednak w zapewnienia producenta i dlatego skierowali do Federalnej Komisji Handlu zapytanie o możliwość wszczęcia oficjalnej śledztwa, które pozwoliłoby wyjaśnić, czy sprzęt koreańskiego koncernu naprawdę nagrywał konwersacje domowników.

W oficjalnym dokumencie grupa zarzuca firmie rutynowe przechwytywanie oraz rejestrowania prywatnych rozmów przeprowadzanych w domach konsumentów. Twierdzi też, że takie praktyki koncernu mogą niekorzystnie wpłynąć na prywatność konsumentów w Stanach Zjednoczonych.

Organizacja ma wsparcie naukowców, dziennikarzy, zwykłych użytkowników internetu, a także innych grup walczących o poszanowanie prywatności. Jest więc spora szansa, że uda się jej doprowadzić do oficjalnego śledztwa. Gdyby jednak zarzuty się potwierdziły, to dla Samsunga mającego obecnie coraz większe problemy finansowe, oznaczałoby to ogromne kłopoty. Natychmiast posypałyby się pozwy zbiorowe dotyczące gigantycznych odszkodowań, a konsumenci zaczęliby masowo zwracać do sklepów odbiorniki tej firmy.

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *