Zwierzęta ostrzegą przed trzęsieniem ziemi?

Zwierzęta z pomocą swoich bardziej wyczulonych od naszych zmysłów potrafią wykrywać zbliżające się trzęsienia ziemi na tygodnie zanim te zjawiska nastąpią. Grupa naukowców wpadła zatem na pomysł wykorzystania kamer do śledzenia ich zachowania i dzięki temu lepszego przewidywania tego gdzie i kiedy ziemia zadrży.

Zwierzęta ostrzegą przed trzęsieniem ziemi?
Zwierzęta ostrzegą przed trzęsieniem ziemi?

Badacze ci umieścili w amazońskiej dżungli serię aktywowanych przez ruch kamer i z ich pomocą śledzili oni zachowanie zwierząt przed trzęsieniem ziemi, które miało miejsce w Peru w 2011 roku. I już na trzy tygodnie przed tym zdarzeniem zwierzęta zaczęły zachowywać się inaczej – wcześniej kamery aktywowały się nawet 15 razy dziennie, a w okresie poprzedzającym trzęsienie tylko 5 lub mniej.

Naukowcy sądzą, że zwierzęta po prostu są wykryć zmiany w atmosferze, które pojawiają się mniej więcej parę tygodni przed trzęsieniem ziemi, gdy ciśnienie pod powierzchnią znacznie rośnie.

System ten jest prosty i tani w implementacji, a zatem mógłby być on powszechnie wykorzystywany obok tradycyjnych metod wykrywania trzęsień ziemi w miejscach naszego globu najbardziej na nie narażonych.

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *