Znaleziono płynną krew Mamuta

Rosyjscy paleontolodzy wykopujący szczątki samicy mamuta na Wyspach Nowosyberyjskich spostrzegli, że z ciała zwierzęcia skrytego pod lodem od tysięcy lat zaczęła wypływać krew.

Znaleziono płynną krew Mamuta
Znaleziono płynną krew Mamuta

Krew ta nagromadziła się głównie w szczelinie pod brzuchem martwej samicy mamuta, a po przebiciu lodowej ściany zaczęła ona wypływać na zewnątrz. Zdziwiło to bardzo badaczy, bo panująca tam temperatura to -10 stopni Celsjusza. Doszli oni do wniosku, że krew tych zwierząt musi posiadać jakąś formę ochrony przed zamarzaniem.

Samo ciało jest unikatem, bo jest pierwszymi szczątkami dorosłej samicy mamuta jakie udało się znaleźć, a jest ono w dużej mierze zachowane w idealnym stanie. W dużej mierze, bo przed rozkładem zdołało się zachować głównie dolna część ciała, która uwięziona była przez cały czas w lodzie. Mięśnie zwierzęcia z tej części ciała również są idealnie zachowane i mają zdrowy, czerwony kolor.

Młody Mamut wygląda jak małe słoniątko
Młody Mamut wygląda jak małe słoniątko

Najprawdopodobniej stało się tak, ponieważ zwierzę to uciekając przed drapieżnikami wpadło częściowo pod lód, spod którego nie dało rady się wydostać. Drapieżniki pożywiły się na wystającej ponad lód części, a resztę pozostawiły nienaruszoną.

Według wstępnych analiz szczątki mogą liczyć 10-15 tysięcy lat.

RT Krzysiek Dzieliński

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *