Zgodzili się na amputację dla bionicznych rąk

Ludzie potrafią zrobić naprawdę wiele w imię nauki i postępu technologicznego. Najlepszym przykładem dużego zaufania i nadziei na lepszą, cyber-przyszłość jest troje ludzi, którzy zdecydowali się na amputację swoich rąk, aby zastąpić je bionicznymi.

Zgodzili się na amputację dla bionicznych rąk
Zgodzili się na amputację dla bionicznych rąk

Zabiegi oraz eksperymenty, które odbyły się w ramach projektu „bioniczna rekonstrukcja”, przeprowadzono w szpitalu Wiedeńskiego Uniwersytetu Medycznego.

Osoby te cierpiały z powodu niedowładu kończyn, spowodowanego uszkodzeniem nerwów kontrolujących ruchy rąk. Wcześniej poddano ich operacji, jednak z mizernym skutkiem. Dlatego też ostatecznie zdecydowali się oni na amputację i zastąpienie rąk bionicznymi.

Aby eksperymenty przebiegły pomyślnie, a ochotnicy mogli cieszyć się pełnią władzy nad swoimi kończynami, pobrano od nich nerwy z nóg, a później wszczepiono je w mięśnie przedramion. Następnie uczono ich kontrolowania ruchów bionicznych protez, przy pomocy specjalnej opaski.

Dopiero, gdy uznano, że kandydaci poradzą sobie z obsługą nowych rąk, przystąpiono do amputacji i wszczepienia bionicznych.

Pomimo faktu, że nowe kończyny są dla nich dużo praktyczniejsze od naturalnych, to jednak do normalnych, sprawnych rąk jeszcze im daleko. Naukowcy pracują teraz nad udoskonaleniem protez o zmysł dotyku, bez tego bowiem ciężko jest w sposób idealny posługiwać się bioniczną ręką w codziennym życiu.

Na poniższym filmie możecie zobaczyć, jak ochotnicy radzili sobie w trakcie ćwiczeń.

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *