Zdjęcie Charona ostre jak brzytwa

#NASA opublikowała najdokładniejsze jak dotąd #zdjęcie księżyca Plutona – Charona. Obraz wskazuje na jego skomplikowaną i prawdopodobnie dość brutalną przeszłość.

Zdjęcie Charona ostre jak brzytwa
Zdjęcie Charona ostre jak brzytwa

Zdjęcie jest efektem złożenia obrazów zarejestrowanych w zakresie światła niebieskiego i czerwonego oraz w promieniowaniu podczerwonym wykonanych przez sondę New Horizons. #Charon nie jest tak różnorodny jak #Pluton. Największe wrażenie robi czerwony, położony wokół bieguna północnego rejon, nazwany nieformalnie #MordorMacula.

Charon to największy w stosunku do swojej planety #księżyc w Układzie Słonecznym. #Naukowcy spodziewali się, że jego powierzchnia będzie nudna, co najwyżej pokryta kraterami. Nic bardziej mylnego, Charon ma powierzchnię pokrytą górami, kanionami, osuwiskami, wreszcie obszarami o zmiennych kolorach.

Pluton i Charon na wspólnym zdjęciu wykonanym kamerą MVIC
Pluton i Charon na wspólnym zdjęciu wykonanym kamerą MVIC

NASA opublikowała też „wspólne” zdjęcie Charona i Plutona, umożliwiające porównanie ich rozmiarów i barw powierzchni. To oczywiście złożenie zdjęć, które nie zachowuje odległości obu ciał niebieskich. Proporcja i nasycenie kolorów jest jednak w obu przypadkach zachowane. Zwraca uwagę podobieństwo czerwonej barwy polarnego rejonu Charona i równikowego pasa Plutona.

#kosmos #sonda #planeta

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *