Zajrzeć do wnętrza Ziemi

Projekt Slow Spreading Ridge Moho Project (SloMo Project) zakłada przewiercenie się przez dno oceaniczne aż do końca płaszcza Ziemi. Po co? By zbadać wnętrze naszej planety, które mimo swej iluzorycznej bliskości pozostaje wciąż jedną, wielką niewiadomą.

Zajrzeć do wnętrza Ziemi
Zajrzeć do wnętrza Ziemi

Dotychczas najgłębszy wykonany przez człowieka odwiert to #OdwiertKolski, który ma około 12 kilometrów głębokości. To naprawdę niewiele. Tylko do takiej głębokości ludzkość poznała wnętrze planety, na której egzystuje od tysięcy lat. Biorąc pod uwagę, że zaglądamy w czerń kosmosu na miliardy lat świetlnych, to te 12 kilometrów to tyle, co nic. Ale… #kosmos jest niemalże pusty i tu jest „pies pogrzebany”.

#Naukowcy z projektu #SloMo wybrali oni do odwiertów #dno #ocean’iczne znane jako nieciągłość Mohorovičicia. Miejsce to znajduje się pod kontynentami na średniej głębokości ponad 30 kilometrów. To rejon Oceanu Indyjskiego znany jako #AtlantisBank, w którym grubość skorupy ziemskiej szacuje się na około 5 kilometrów. Prace mają ruszyć na początku 2016 roku, a będą one kontynuowane dzięki statkowi wiertniczemu #JOIDESResolution.

Co odkryją naukowcy? Może podziemne metropolie połączone siecią tuneli? Na to bym nie liczył. Liczę jednak na lepsze poznanie wnętrza planety, po której każdego dnia stąpam…

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *