Zagadka rdzawego nalotu na biegunie Charona rozwiązana

Ponad rok temu sonda kosmiczna New Horizons odwiedziła Plutona. Pośród zdjęć wykonanych podczas przelotu było także zdjęcie, które nie dawało astronomom zasnąć. Było to zdjęcie Charona – księżyca Plutona z rdzawym nalotem na biegunie. Naukowcy wreszcie rozwikłali tę zagadkę.

Zagadka rdzawego nalotu na biegunie Charona rozwiązana
Zagadka rdzawego nalotu na biegunie Charona rozwiązana

Naukowcy spędzili niemal rok na analizie materiałów przesłanych przez sondę kosmiczną New Horizons. Ich wytrwałość została nagrodzona i znaleźli oni odpowiedź na pytanie „czym jest rdzawy nalot na biegunie Plutona”. Jest nim metan, który unosi się z powierzchni Plutona i przelatując nad Charonem zamarza na jego biegunie. Gaz ten pod wpływem promieniowania ultrafioletowego tworzy kopolimery zwane tholinami i to właśnie one mają rdzawy kolor.

Wcześniejsze przypuszczenia naukowców potwierdzają fizyczne modele. Kluczowe dla tego procesu są: słaba grawitacja Plutona pozwalająca gazowi ulatywać i wystarczająco silna grawitacja Charona ściągająca go na jego bieguny. Grawitacja Charona nie wystarczyłaby do zatrzymania gazu, ale pomaga mu temperatura osiągająca zimą poniżej -250 stopni Celsjusza. Gaz zamienia się w metanowy śnieg i opada na jego powierzchnię w okolicach jego biegunów.

nasa.gov

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *