Za dwa lata powrócą Mamuty

W ciągu dwóch lat, dzięki rozwojowi inżynierii genetycznej, można będzie przywrócić do życia mamuty, a raczej niby-mamuty, będące hybrydami słonia i mamuta – poinformowano na stronie internetowej amerykańskiego projektu Woolly Mammoth Revival.

Naukowcy pracują nad umieszczeniem genów mamucich w zarodku słonia indyjskiego, a następnie sztucznego pobudzenia zarodka do rozwoju. Celem projektu jest stworzenie zarodka, będącego hybrydą słonia i mamuta, a właściwie nawet słonia o wielu cechach mamuta. Nie chodzi o stworzenie dokładnej kopii mamuta, ale zwierzęcia podobnego, które będzie posiadało cechy niezbędne do przetrwania w chłodnym środowisku.

Projekt ruszył w 2015 r. Naukowcom udało się zidentyfikować niektóre geny w genomie mamuta, które odpowiadały za specyficzne cechy wyglądu tych zwierząt. Materiał genetyczny pobrano ze szczątków mamucich, znalezionych w syberyjskiej wiecznej zmarzlinie. Jak dotąd udało się już włączyć kilkadziesiąt genów mamuta do genomu słonia indyjskiego. Wśród naukowców pomysł wywołuje mieszane reakcje. Jak mówi cytowany przez „The Telegraph” dr Edze Westra z University of Exeter, projekt przywrócenia do życia konkretnego wymarłego gatunku stwarza ogromne możliwości. Można by użyć tej technologii w przypadku gatunków, które dzisiaj szybko wymierają, albo takich, u których doszło do daleko posuniętego chowu wsobnego. „Nie jestem do końca pewien, czy akurat teraz powinniśmy to robić, na pewno jednak taka technologia to umożliwia” – dodaje.

www.reviverestore.org

Share

3 thoughts on “Za dwa lata powrócą Mamuty

  1. W sumie to ma sens że połączyli geny mamuta ze słoniem. Analogicznie trzyma się kupy z tym wpisem o degeneracji DNA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *