Za 5 lat zobaczymy na niebie kosmiczne fajerwerki

W roku 2022 będziemy świadkami niezwykłego wydarzenia, które rozegra się w kosmosie nad naszymi głowami. Takie zjawiska obserwować można bardzo rzadko – za 5 lat dojdzie do połączenia dwóch gwiazd.

Połączeniu gwiazd będzie towarzyszył potężny rozbłysk o barwie czerwonej. Wielkość gwiazdowa wyniesie wówczas 2, będzie więc ona równie jasna co obecna Gwiazda Polarna. Chociaż całe to dramatyczne wydarzenie rozegrało się w Gwiazdozbiorze Łabędzia już 1800 lat temu, to my teraz będziemy mogli na Ziemi zobaczyć jego przebieg. Oba obiekty są określane jako KIC 9832227. Zderzą i połączą się one ze sobą, tworząc nową, której potężny blask będziemy mogli obserwować przez około 6 miesięcy.

Układ gwiazd został odkryty przez profesora Lawrence Molnara z Calvin College. Chcąc przewidzieć, co wydarzy się z tymi obiektami, astronom przeanalizował wydarzenia związane z V1309 Scorpii. Te obiekty dostrzeżono na niebie w 2008 roku, a do ich połączenia doszło w 2012 roku. Molnar zauważył, że krzywa blasku KIC 9832227 niemal idealnie pasuje do krzywej V1309. Astronom ustalił więc rozpoczęcie kosmicznego show na 2022 rok i dokonał jego szczegółowych obliczeń.

To pierwszy raz w historii obserwacji kosmosu, gdy możemy prognozować tak niezwykłe zjawiska na kilka lat przed tym, zanim one wystąpią. Za 5 lat dowiemy się, czy Molnar miał rację.

www.sciencemag.org

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *