Za 20 lat połowę stanowisk pracy w Japonii będą zajmować roboty

Już za 20 lat połowę stanowisk pracy w Japonii będą zajmować #robot’y? Przy obecnym tempie postępu technologicznego i upodobaniu japończyków do robotyki i nowych technologii – uważam, że ta wizja nie jest wcale tak abstrakcyjna jakby się mogło na „pierwszy rzut oka” wydawać.

Za 20 lat połowę stanowisk pracy w Japonii będą zajmować roboty
Za 20 lat połowę stanowisk pracy w Japonii będą zajmować roboty

Zespół specjalistów z #NomuraResearchInstitute pod kierownictwem #YumiWakao przeanalizował ponad 600 rodzajów wykonywanych zajęć i stwierdził, że aż w 49 procentach przypadków, mogą je wykonywać #komputer’owe systemy. Japońscy #naukowcy przyjrzeli się dokładnie każdemu stanowisku pracy i określili czy wykonywane przez #człowiek’a czynności mogą zostać zautomatyzowane. Wśród zagrożonych przez roboty zawodów znaleźli się m.in. kurierzy, pracownicy telefonicznej pomocy technicznej oraz rolnicy. Póki co spać mogą spokojnie pisarze oraz nauczyciele, gdyż tych zawodów, #komputer’y jeszcze długo nie będą w stanie zastąpić.

To hipotetyczna kalkulacja, jednak widząc, w jakim tempie rozwijają się algorytmy Sztucznej Inteligencji, wcale nie jest to tak nieprawdopodobny scenariusz, jak można by sądzić.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *