Za 20 lat połowę stanowisk pracy w Japonii będą zajmować roboty

Już za 20 lat połowę stanowisk pracy w Japonii będą zajmować #robot’y? Przy obecnym tempie postępu technologicznego i upodobaniu japończyków do robotyki i nowych technologii – uważam, że ta wizja nie jest wcale tak abstrakcyjna jakby się mogło na „pierwszy rzut oka” wydawać.

Za 20 lat połowę stanowisk pracy w Japonii będą zajmować roboty
Za 20 lat połowę stanowisk pracy w Japonii będą zajmować roboty

Zespół specjalistów z #NomuraResearchInstitute pod kierownictwem #YumiWakao przeanalizował ponad 600 rodzajów wykonywanych zajęć i stwierdził, że aż w 49 procentach przypadków, mogą je wykonywać #komputer’owe systemy. Japońscy #naukowcy przyjrzeli się dokładnie każdemu stanowisku pracy i określili czy wykonywane przez #człowiek’a czynności mogą zostać zautomatyzowane. Wśród zagrożonych przez roboty zawodów znaleźli się m.in. kurierzy, pracownicy telefonicznej pomocy technicznej oraz rolnicy. Póki co spać mogą spokojnie pisarze oraz nauczyciele, gdyż tych zawodów, #komputer’y jeszcze długo nie będą w stanie zastąpić.

To hipotetyczna kalkulacja, jednak widząc, w jakim tempie rozwijają się algorytmy Sztucznej Inteligencji, wcale nie jest to tak nieprawdopodobny scenariusz, jak można by sądzić.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *