Wystarczy jeden, niewłaściwie ułożony atom…

„Magiczne” materiały pobudzają nasze sny o kosmicznej windzie, która otworzy kosmos dla każdego. Ostatnio rolę takiego materiału pełniły węglowe nanorurki, ale okazuje się, że wystarczy jeden źle umieszczony atom i kosmiczna rurka jest do niczego.

Wystarczy jeden, niewłaściwie ułożony atom...
Wystarczy jeden, niewłaściwie ułożony atom…

W przypadku kosmicznej windy problem jest z materiałem na linę, która ma taką windę wyciągać w kosmos. Musi to być materiał nieprawdopodobnie wytrzymały, a przy tym lekki, bo przy ogromnej długości lina musi unieść także własny ciężar.

Teoretycznie jedna nanorurka może mieć wytrzymałość na rozciąganie na poziomie 100 gigapaskali, jednak aktualnie udaje się tworzyć liny zaledwie o 1% tych właściwości. Naukowcy z Politechniki w Hong-Kongu odkryli czemu tak się dzieje. Problem leży w niewłaściwie ułożonych, pojedynczych atomach węgla.

Węglowe nanorurki zawdzięczają swoją wytrzymałość temu, że atomy te układają się w siatkę z idealnych sześciokątów, jednak naukowcy dostrzegli, że nawet jeden niewłaściwie ułożony atom potrafi zmniejszać wytrzymałość nanorurki o… połowę(!), a każdy kolejny dodatkowo zwiększa ten efekt.

Oznacza to, że dopóki nie będziemy w stanie produkować na masową skalę idealnych nanorurek to o kosmicznej windzie możemy zapomnieć.

acs.org

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *