Wyłączanie bólu w mózgu

Ból w chronicznej, nieustępującej formie towarzyszy wielu ludziom, a współczesna medycyna jest często w stanie przynieść im tylko tymczasową ulgę. Ale być może już niedługo uda się go pokonać „wyłączając go” w mózgu.

Pierwszym, ważnym elementem nowego odkrycia było to, że u myszy cierpiących z powodu chronicznego bólu dostrzeżono wyłączenie interneuronów somatostatycznych, które normalnie odpowiadają za tłumienie sygnału bólu. Bez ich aktywności neurony piramidalne, które wysyłają te sygnały, wariują i się nadmiernie wzbudzają powodując ból, tam gdzie nie powinno go wcale być.

Drugim, być może jeszcze ważniejszym, jest to, że jednocześnie udało się odkryć metodę na ponowną ich aktywację, a tym samym na skuteczne stłumienie bólu. Dostrzeżono, że po kontuzji, można interneurony ręcznie wzbudzić co zapobiega całej reakcji łańcuchowej prowadzącej do powstawania bólu, także w chronicznej postaci.

Oznaczać to może prawdziwy przełom dla milionów ludzi, którzy obecnie muszą radzić sobie z życiem pod wpływem silnych leków przeciwbólowych.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *