Wydrukujmy sobie bazę księżycową

Trójwymiarowe drukowanie jest jedną z najbardziej obiecujących technologii. Niedawno pojawiły się plany stworzenia z jej pomocą bazy kosmicznej, przy budowie której nie musiałby uczestniczyć żaden człowiek, a teraz możemy rzucić okiem na pierwszy projekt i prototyp księżycowej bazy.

Wydrukujmy sobie bazę księżycową
Wydrukujmy sobie bazę księżycową

Drukowanie przestrzenne jest tak obiecujące na Księżycu czy nawet na Marsie, gdyż powierzchnię tych obiektów pokrywa niemal w całości regolit – zwietrzała skała, która jest gotowym, idealnym wręcz budulcem dla drukarek 3d. Jednak nie chodzi tylko o łatwość w znalezieniu materiałów, regolit po utwardzeniu jest na tyle twardy i gęsty, że chroniłby on przyszłych astronautów przed meteorytami, promieniowaniem gamma i ogromnymi wahaniami temperatur.

Wydrukowana baza księżycowa
Wydrukowana baza księżycowa

Oczywiście materiał taki można z łatwością też uzyskać na Ziemi i obecnie prowadzone są testy druku. Powstało 1,5-tonowe studio, które naśladuje warunki księżycowe i w którym londyńskie biuro architektoniczne Foster + Partners testuje swoje prototypy tworzone na zamówienie Europejskiej Agencji Kosmicznej.

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *