Wszechświat się kończy?

Według Josepha Lykkena wszechświat jest bardzo niestabilny i za kilkanaście do kilkudziesięciu miliardów lat dojdzie do wielkiego „resetu”. A będzie to spowodowane przez alternatywny wszechświat, który pojawi się gdzieś niedaleko i zacznie rozszerzać się z prędkością światła pochłaniając nasz wszechświat, który znajduje się na skraju metastabilnego stanu, lub jak ujął to Lykken – „wszechświat chce być w innym stanie”.

Wszechświat się kończy?
Wszechświat się kończy?

Naukowcy już wcześniej wiedzieli, że coś takiego się stanie, jednak bardzo dokładna masa bozonu Higgsa (wynosi ona pomiędzy 125, a 127 GeV/c2) była konieczna do obliczenia kiedy mniej więcej to nastąpi.

Oczywiście zanim nastąpi koniec wszechświata Ziemi już dawno nie będzie. Za około 4.5 miliarda lat Słońce stanie się Czerwonym Olbrzymem i pochłonie naszą planetę.

Aby odkryć bardziej dokładną datę końca wszechświata badacze będą musieli operować na dużo bardziej precyzyjnych liczbach. Pojawiają się jednak w międzyczasie ciekawe pytania filozoficzne. Na przykład – dlaczego przyszło nam żyć we wszechświecie znajdującym się na skraju stabilności? Czy takie właśnie warunki konieczne są aby powstały gwiazdy, galaktyki, planety i życie?

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *