Wszechświat jak gigantyczna sieć neuronowa

W ramach programu Baryon Oscillation Spectroscopic Survey (BOSS) odbywa się katalogowanie galaktyk. Do tej chwili określili dokładną lokalizację 1,2 miliona galaktyk.

Wszechświat jak gigantyczna sieć neuronowa
Wszechświat jak gigantyczna sieć neuronowa

Mapa 49 tysięcy galaktyk
Mapa 49 tysięcy galaktyk
Obraz obejmuje tylko jedną dwudziestą części nieba, a pomimo to galaktyk jest w nim jak ziarenek piasku na pustyni (49 tysięcy galaktyk). Kolory widoczne na grafice odpowiadają dystansowi, jaki dzieli galaktyki od Ziemi. Żółte kropki reprezentują te najbliższe, czerwone te najdalsze, natomiast szare – obszary jeszcze nie zbadane.

Przyglądając się tej niezwykłej strukturze, trudno nie zauważyć, że Wszechświat wygląda jak gigantyczna sieć neuronowa, którą każdy z nas ma w mózgu. Na specjalnej stronie internetowej znajdziesz animację i będziesz mógł przyjrzeć się bliżej poszczególnym częściom tej fascynującej struktury. Tymczasem astronomowie z Uniwersytetu Hawajskiego podjęli się zadania mającego na nowo określić miejsce przynależności Drogi Mlecznej.

Bezkresne niebo, czyli Laniakea – tak po hawajsku brzmi nazwa naszego domu, a mianowicie olbrzymiej gromady galaktyk, w której leży Droga Mleczna. Nazwa pasuje idealnie do miejsca, które pobudza wyobraźnię swoją potęgą. Teraz, gdy będziesz chciał wysłać pocztówkę do swoich znajomych zamieszkujących odległe części naszego Wszechświata – powinieneś na niej zawrzeć adres zwrotny: (adres), Polska, Europa, Ziemia, Układ Słoneczny, Ramię Strzelca, Droga Mleczna, Grupa Lokalna Galaktyk, Supergromada w Pannie, Supergromada Laniakea.

barabasilab.com

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *