Włożyli mózg robaka do robota i… to działa

Jeśli pomyślimy o tym głębiej, to mózg jest niczym innym, jak tylko zbiorem sygnałów elektrycznych. Jeśli nauczymy się je odpowiednio katalogować, to być może uda nam się załadować mózg na pokład komputera. Umożliwiłoby to nieskończoną cyfrową egzystencję wewnątrz maszyny – dokładnie tak, jak odbywało się to w scenariuszu filmu Transcendence.

Włożyli mózg robaka do robota i... to działa
Włożyli mózg robaka do robota i… to działa

Jednak to nie tylko film science fiction, ale rzeczywistość. Oczywiście naukowcy nawet nie są bliscy tego, aby wykonać taki zabieg z udziałem ludzkiego mózgu, ale udało im się przy użyciu mózgu jednej z glist z gatunku Caenorhabditis elegans – są to małe robaki z rodzaju nicieniowatych. Naukowcy studiowali je przez długi czas i wiedzą bardzo wiele na ich temat – znają wszystkie ich geny i cały ich system nerwowy.

Przed kilkoma miesiącami kolektyw, który działa pod nazwą „OpenWorm” przeanalizował wszystkie połączenie pomiędzy 302 neuronami robaków, z zamiarem ich symulacji w oprogramowaniu. Podstawowym celem projektu jest całkowita replikacja Caenorhabditis elegans, jako wirtualnego organizmu. Niestety na chwilę obecną udała się tylko symulacja mózgu robaka. Naukowcy następnie załadowali go do prostego robota z klocków lego.

Robot posiada odpowiedniki wszystkich części ciała, jakie posiada robak w rzeczywistości – czujnik sonarowy, który służy jako nos oraz silnik i koła, który zastępuje części służące motoryce robaka. Wynik okazał się bardzo niesamowity, ponieważ robot – bez jakiegokolwiek programowania – zaczął się poruszać i sam kontrolować. Kiedy sztucznie stymulowano czujnik jedzenia, to robot poruszał się do przodku (nawet jeśli natrafił na przeszkodę – ścianę), lecz kiedy włączono jego czujnik sonarowy, natychmiast zaczął się odwracać i podążać w przeciwnym do ściany kierunku.

Oczywiście mózg nie jest odwzorowany w 100%, naukowcy musieli uprościć wiele mechanizmów – jak choćby ten, który odpowiada za aktywacje neuronów. Jednak fakt, że ten robot potrafi się poruszać, zatrzymywać przed przeszkodami, a nawet zawracać, jest bardzo ekscytujący.

Badacze rozpoczęli już badania nad mapowaniem wszystkich połączeń neuronowych w ludzkim mózgu. Nawet jeśli nie uda nam się załadować ludzkiego mózgu do komputera, to zawsze może udać się go idealnie odwzorować, tak aby maszyny były w stanie „myśleć” w taki sam sposób, jak my. Jeśli pewnego dnia jednak uda nam się załadować ludzki mózg – z sukcesem – na pokład maszyny, będzie ogromnym krokiem w dziedzinie nauki.

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *