Wielki Atraktor

Edwin Hubble w latach 20-tych opisał zjawisko ucieczki galaktyk. Droga Mleczna, Andromeda i wiele innych pobliskich galaktyk jest ściągana do ogromnego skupiska galaktyk – Wielkiego Atraktora.

Wielki Atraktor
Wielki Atraktor

Istnienie Wielkiego Atraktora było postulowane już w latach 70-tych przez grupę naukowców, którzy dostrzegli wyraźne nieregularności w rozszerzaniu się Wszechświata.

Obszar przyciągający Drogę Mleczną znajduje się w obszarze Gwiazdozbioru Hydry i oddalony jest od Ziemi o 150 milionów lat świetlnych. Znaczna jego część znajduje się w obszarze przesłanianym przez dysk Drogi Mlecznej.

Wielki Atraktor przyciąga wszystko do siebie z wielką siłą, wiele za dużą niż wynikałoby to z szacowań jego masy. Droga Mleczna przyciągana jest ku niemu z prędkością około 700 kilometrów na sekundę. Istnienie supermasywnych czarnych dziur nie tłumaczyłoby takiej siły. Czyżby w tym miejscu znajdowało się centrum Wszechświata?

Tajemnica Wielkiego Atraktora tkwi w fakcie, że współczesna nauka nie jest w stanie opisać źródła jego grawitacji. Prawdopodobnie owa struktura stanowi drzwi do odkrycia nieznanych praw fizyki, rządzących rzeczywistością, w której żyjemy.

telegraph.co.uk

Share