We Wszechświecie może być nawet bilion galaktyk

Najnowsze badania naukowców z Wielkiej Brytanii i Holandii sugerują, że we Wszechświecie może być nawet bilion galaktyk. Liczba ta wynika z tego, że większości z nich nie widzimy.

we-wszechswiecie-moze-byc-nawet-bilion-galaktyk

Astronomowie oparli swoją śmiałą hipotezę o dane uzyskane za pomocą wielu teleskopów. Pojedynczy teleskop, nawet najpotężniejszy, nie jest w stanie dostrzec słabo świecących galaktyk znajdujących się w okolicach granicy obserwowanego Wszechświata.

W swoich badaniach naukowcy posłużyli się inną niż dotychczas, zaawansowaną metodą. Przekształcili oni bowiem zdjęcia w obrazy 3D i na tej podstawie odtwarzali liczbę galaktyk na różnym etapie rozwoju Wszechświata.

Za pomocą modeli matematycznych określili także liczbę galaktyk, których pojedyncze teleskopy nie byłyby w stanie dostrzec. To pozwoliło im ocenić, że podawana dotychczas liczba galaktyk we Wszechświecie była co najmniej dziesięciokrotnie zaniżona.

Naukowcy jednak wciąż nie wiedzą, dlaczego nasze oczy i teleskopy nie widzą wszystkich galaktyk. Być może jest to wina samego procesu się ich formowania albo pyłu i gazu, który znajduje się w przestrzeni pomiędzy nami i nimi.

Niebawem na orbitę trafi Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, który być może pozwoli nam rozwiązać tę zagadkę.

spacetelescope.org

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *