We Wszechświecie może być nawet bilion galaktyk

Najnowsze badania naukowców z Wielkiej Brytanii i Holandii sugerują, że we Wszechświecie może być nawet bilion galaktyk. Liczba ta wynika z tego, że większości z nich nie widzimy.

we-wszechswiecie-moze-byc-nawet-bilion-galaktyk

Astronomowie oparli swoją śmiałą hipotezę o dane uzyskane za pomocą wielu teleskopów. Pojedynczy teleskop, nawet najpotężniejszy, nie jest w stanie dostrzec słabo świecących galaktyk znajdujących się w okolicach granicy obserwowanego Wszechświata.

W swoich badaniach naukowcy posłużyli się inną niż dotychczas, zaawansowaną metodą. Przekształcili oni bowiem zdjęcia w obrazy 3D i na tej podstawie odtwarzali liczbę galaktyk na różnym etapie rozwoju Wszechświata.

Za pomocą modeli matematycznych określili także liczbę galaktyk, których pojedyncze teleskopy nie byłyby w stanie dostrzec. To pozwoliło im ocenić, że podawana dotychczas liczba galaktyk we Wszechświecie była co najmniej dziesięciokrotnie zaniżona.

Naukowcy jednak wciąż nie wiedzą, dlaczego nasze oczy i teleskopy nie widzą wszystkich galaktyk. Być może jest to wina samego procesu się ich formowania albo pyłu i gazu, który znajduje się w przestrzeni pomiędzy nami i nimi.

Niebawem na orbitę trafi Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, który być może pozwoli nam rozwiązać tę zagadkę.

spacetelescope.org

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *