Waitomo Glowworm Caves – jaskinie świecących robaczków

#Waitomo Glowworm Caves na nowozelandzkiej Wyspie Północnej to jedna z największych atrakcji przyrodniczych kraju. O istniejących tam jaskiniach i podziemnej rzece tubylcy wiedzieli od wieków. Jednak pierwszej ich eksploracji dokonano dopiero w roku 1887.

Waitomo Glowworm Caves - jaskinie świecących robaczków 01

Wódz miejscowych Maorysów, Tane Tinorau, wraz z angielskim geodetą Fredem Mace wpłynęli do środka na tratwie zbudowanej z łodyg lnu, oświetlając sobie drogę jedynie świeczkami. Natrafili na grotę, której sklepienie rozświetlało tysiące bladoniebieskich światełek. Były to, jak się później okazało, larwy muchówki Arachnocampa luminosa zwisające ze stropu na cieniutkiej i lepkiej pajęczynie, wabiące swoim naturalnym światłem (bioluminescencja) małe owady, którymi się żywią.

Waitomo Glowworm Caves - jaskinie świecących robaczków 02

Eksploratorzy zafascynowani swoim odkryciem jeszcze wielokrotnie schodzili pod ziemię. Zbadali pozostałe poziomy jaskiń z pięknymi formami naciekowymi oraz odkryli dodatkowe, łatwiej dostępne wejścia.

Waitomo Glowworm Caves - jaskinie świecących robaczków 03

Wieść o niezwykłym cudzie natury zataczała coraz szersze kręgi przyciągając coraz więcej turystów, których za niewielką opłatą oprowadzał wódz Tane i jego żona Huti. Trwało to do roku 1906 kiedy to rząd przejął administrację nad Waitomo.

Waitomo Glowworm Caves - jaskinie świecących robaczków 04

Musiało upłynąć prawie 100 lat, aby jaskinie wróciły w ręce prawowitych właścicieli. Od roku 1989 znajdują się one pod opieką lokalnej społeczności, a wielu przewodników jest bezpośrednimi potomkami Tane #Tinorau.

Waitomo Glowworm Caves - jaskinie świecących robaczków 05

Większość gości decyduje się odbyć przejażdżkę łodziami z przystankami na podziwianie fantastycznych świecących żyjątek. Żądni mocniejszych wrażeń mogą zjechać do jaskini na linach i spłynąć podziemną rzeką na dętkach.

Waitomo Glowworm Caves - jaskinie świecących robaczków 06

#jaskinia #grota #owad #zdjęcie

Waitomo Glowworm Caves - jaskinie świecących robaczków 07

Waitomo Glowworm Caves - jaskinie świecących robaczków 08

Waitomo Glowworm Caves - jaskinie świecących robaczków 09

Waitomo Glowworm Caves - jaskinie świecących robaczków 10

Waitomo Glowworm Caves - jaskinie świecących robaczków 11

Waitomo Glowworm Caves - jaskinie świecących robaczków 12

Waitomo Glowworm Caves - jaskinie świecących robaczków 13

Waitomo Glowworm Caves - jaskinie świecących robaczków 14

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *