W piątek w Polsce zaćmienie słońca

„To będzie przepiękny spektakl na niebie” – mówią wrocławscy astronomowie. W piątek rano Słońce, Księżyc i Ziemia ustawią się w jednej linii i będzie można podziwiać częściowe zaćmienie Słońca. Na naszym niebie Księżyc w 3/4 zasłoni słoneczną tarczę.

W piątek w Polsce zaćmienie słońca
W piątek w Polsce zaćmienie słońca

Kiedyś budziło grozę, dziś budzi podziw. Podczas całkowitego zaćmienia Słońca ściemnia się na 2 – 3 minuty. W sierpniu 1999 roku we Wrocławiu obserwowano zjawisko, gdy Księżyc zasłonił ponad 90% tarczy słonecznej. Efekt był jednak nie większy niż podczas zwykłego zachmurzenia.

W piątek zasłonięte zostanie 74% tarczy słonecznej. Żeby bezpiecznie oglądać zaćmienie, trzeba mieć albo atestowane okulary, albo płytkę spawalniczą. Jest też metoda projekcji z lunety na papier. – Naprowadzamy lunetę na Słońce, w żadnym wypadku nie patrząc do lunety. Pod wiązkę światła podkładamy kartkę – tłumaczy heliofizyk prof. Paweł Rudawy z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Duża plama to strefa półcienia, w której Księżyc zasłania Słońce tylko częściowo, środkowa część to obszar całkowitego zaćmienia. W piątek całkowite zaćmienie będzie widoczne na Wyspach Owczych. Na Dolnym Śląsku zjawisko będzie można obserwować od godz. 9:40 do 12:00.

– Gorąco zachęcam państwa – przyjdźcie do instytutu na ul. Kopernika, gdzie do Waszej dyspozycji stawiamy wszystkie nasze teleskopy – mówi profesor.

Warunek jest jeden: niebo musi być pogodne. Przez chmury nic nie zobaczymy. – Z aktualnych prognoz wynika, że trochę chmur może być, mogą nawet zasłonić połowę nieba – zapowiada Ireneusz Dąbrowski z Biura Prognoz „Cumulus”.

To jednak prognoza długoterminowa. Jest szansa, że do piątku synoptycy zmienią zdanie.

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *