W Azji powstaje jeden z najambitniejszych projektów w dziejach ludzkości

W Azji – powstaje jeden z najambitniejszych projektów w dziejach ludzkości. Nie będzie przesadą nazwanie tak gigantycznej farmy solarnej i wiatrowej, która produkować ma tyle energii co tysiące reaktorów atomowych.

W Azji powstaje jeden z najambitniejszych projektów w dziejach ludzkości

Projekt o nazwie Asia Super Grid ma szanse powodzenia, bo stoją za nim potężni gracze z Rosji (firma energetyczna PSJC Rosseti), Japonii (SoftBank – autor pomysłu), Korei Południowej (Korea Electric Power Company) oraz Chin (State Grid Corporation of China).

Zawiązana została organizacja Global Energy Interconnection Development and Cooperation Organization (GEIDCO), do której – poza czterema głównymi partnerami – dołączyły inne firmy, producenci i uniwersytety z 14 różnych krajów.

Global Energy Interconnection Development and Cooperation Organization (GEIDCO)

GEIDCO ma bardzo ambitny plan stworzenia inteligentnej sieci energetycznej, która będzie w stanie dostarczyć prąd tam, gdzie będzie on akurat potrzebny. Zdaniem autorów przedsięwzięcia tylko łącząc wysiłki na skalę globalną będziemy w stanie ujarzmić tak kapryśne żywioły jak wiatr i słońce. Wspólnie opracowali oni plan Sona, który zakłada postawienie farm słoneczno-wiatrowych, które będą w stanie dostarczyć zieloną energię dla Chin, Japonii, Rosji, Korei, ale nie tylko.

Piękne w tym pomyśle jest to, że idea ta potrafi połączyć ponad historycznymi podziałami kraje, które – delikatnie ujmując – nie pałały do siebie ostatnimi czasy szczególną przyjaźnią. Ambitny plan ma zostać zrealizowany do 2050 roku.

nextbigfuture.com

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *