W 2015 roku oczekiwana jest katastrofalna erupcja wulkanu Bardarbunga

Islandzki wulkan Bardarbunga stał się bardzo aktywny w 2014 roku i nadal jest niespokojny. Spodziewano się erupcji na pełną skalę, ale zamiast tego rozpoczęła się potężna erupcja szczelinowa na północ od wulkanu i cały czas dochodzi w tej okolicy do wstrząsów sejsmicznych wskazujących na ruchy magmy.

W 2015 roku oczekiwana jest katastrofalna erupcja wulkanu Bardarbunga
W 2015 roku oczekiwana jest katastrofalna erupcja wulkanu Bardarbunga

Erupcja szczelinowa na polach lawowych Holuhraun przebiega z różną częstotliwością. Początkowo strumienie lawy strzelały nawet kilkaset metrów w górę. Stwierdzono, że był to największy wypływ lawy na Islandii od ponad 100 lat. W konsekwencji tej aktywności doszło do powstania jeziora lawy.

Wybuch emituje więcej dwutlenku siarki niż cała produkcja przemysłowa w Europie razem. Naukowcy cały czas rejestrują tam serie trzęsień ziemi występujących wzdłuż subglacjalnej kaldery wulkanu Bardarbunga. Krater szybko obniża się i jest poważne ryzyka jego rozpadu.

Gdyby w 2015 roku doszło do fazy takiej aktywności islandzkiego wulkanu Bardarbunga, może to ​​doprowadzić do niespotykanych emisji toksycznego dwutlenku siarki, który propagowałby się na niebie nad Europą. Wybuch wulkanu Bardarbunga mógłby też zmienić warunki atmosferyczne, co z kolei doprowadziłoby do zmniejszenia produkcji zbóż na całym świecie i w konsekwencji do podwojenia ich cen.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *