Na Tytanie może istnieć życie

Naukowcy uważają, że na Tytanie – księżycu Saturna – może istnieć życie. Badania wykazują, że faktycznie – jest to możliwe, lecz to życie to może się bardzo różnić od życia na Ziemi.

na-tytanie-moze-istniec-zycie

Na Tytanie temperatura sięga -180 stopni Celsjusza i nie ma tam tlenu, ale informacje o znajdującym się pod lodem płynnym oceanie metanu zrodziły hipotezy o możliwym życiu. Całe życie na Ziemi możliwe jest dzięki błonom fosfolipidowym oddzielającym wnętrze komórek od świata zewnętrznego. Grupa amerykańskich biochemików i astronomów z Uniwersytetu Cornella wykoncypowała ostatnio, że podobna struktura mogła powstać w światach takich jak Tytan, bez udziału tlenu, za to z azotu, węgla i wodoru – struktura taka nazwana została azotosomem.

Azotosomy wykazywać mają bardzo podobne właściwości to liposomów, ale mają tę dodatkową przewagę, że mogą istnieć w temperaturze sięgającej nawet -190 stopni Celsjusza, a więc z ich udziałem na Tytanie mogłoby istnieć życie, dodatkowo eksperymenty wskazują, że azotosomy mogą być spontanicznie generowanie w warunkach panujących na tym księżycu.

Na razie jest to czysta teoria, jednak światy takie jak Tytan czy Europa powinny być naszymi kolejnymi celami – tuż pod naszym nosem kryć się mogą bowiem wielkie tajemnice.

sciencemag.org

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *