Typ pamięci zależy od budowy mózgu

Człowiek zapamiętuje wydarzenia na różne sposoby. Niektórzy ludzie pamiętają zdarzenia z dużą ilością detali, inni natomiast doskonale kojarzą co się wydarzyło, ale nie potrafią przywołać wielu szczegółów. W obu przypadkach pamięć bywa zawodna i podatna na zniekształcenia. Odpowiada za to budowa naszego mózgu.

Typ pamięci zależy od budowy mózgu
Typ pamięci zależy od budowy mózgu

Naukowcy z kanadyjskiego McGill University uważają, że różnice w ilości zapamiętywanych przez nasz mózg szczegółów są ściśle związane z jego budową. Konkretnie chodzi o ilość połączeń pomiędzy płatem skroniowym, a pozostałymi jego częściami. Wnioski te naukowcy wysnuli na podstawie badań. Przeprowadzono je na 66 zdrowych ochotnikach. Badani wypełnili ankietę, w której określali jak szczegółowo pamiętają wydarzenia ze swojego życia, a następnie ich mózgi skanowane były przy użyciu rezonansu magnetycznego. Ochotnicy nie musieli sobie niczego przypominać w trakcie obrazowania, ale i tak wykazano znaczne różnice pomiędzy budową mózgów tych którzy mają pamięć do szczegółów, a tych, którzy mają pamięć do faktów.

U osób z pamięcią epizodyczną stwierdzono wiele połączeń pomiędzy odpowiadającymi za zapamiętywanie płatami ciemieniowymi, a tylnymi częściami mózgu, odpowiadającymi za przetwarzanie bodźców wizualnych. Z kolei badani wykazujący się pamięcią semantyczną, posiadali więcej połączeń pomiędzy płatami ciemieniowymi, a znajdującymi się z przodu obszarami odpowiedzialnymi za rozumowanie. Badacze uważają, że wiedza ta może okazać się nam przydatna w badaniach nad demencją, której pierwszymi objawami są często trudności w przypominaniu sobie szczegółów.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *