Trzeci raz zobaczyliśmy ten sam #wybuch supernowej – jak to możliwe? #Supernowa wybuchła 3 razy? Wybuchły 3 gwiazdy położone blisko siebie? Nie – oglądaliśmy ten spektakl dzięki efektowi soczewkowania grawitacyjnego.

#Gwiazda #SNHFF14Ref wybuchła ponad 9 miliardów lat temu, a pierwszy raz mieliśmy okazję oglądać monstrualny wybuch w 1995 roku. Dzięki #teleskop’owi #Hubble’a i efektowi zakrzywiania światła przez grawitację – mogliśmy obserwować ten sam wybuch 3 razy. #SoczewkowanieGrawitacyjne nastąpiło w okolicy – znajdującej się niemal w połowie drogi od gwiazdy i Ziemi – gromady galaktyk MACS J1149.5+2223. Naukowcy wyliczyli, że dzięki temu efektowi – widzimy gwiazdę w 20-krotnym powiększeniu.
Drugim efektem powodowanym przez soczewkowanie grawitacyjne jest zwielokrotnienie obrazu. Supernową Refsdala widzimy w czterech kopiach ułożonych w tzw. „Krzyż Einsteina”. #Światło biegnące od nas w tym przypadku jest rozdzielane na 4 wiązki w wyniku olbrzymiej grawitacji gromady galaktyk. Każda z wiązek biegnie do nas inną drogą, w związku z czym każda dociera do nas w innym czasie.

Po oszacowaniu masy gromady galaktyk #naukowcy wszystko skrupulatnie przeliczyli i orzekli kiedy powinniśmy się spodziewać kolejnego widoku wybuchającej supernowej. Super-komputer liczył, liczył i wyliczył (korzystając z siedmiu różnych modeli zaproponowanych przez naukowców), że kolejny raz wybuch supernowej będziemy podziwiać w okolicach Nowego Roku. Teleskop Hubble’a obserwował więc bardzo uważnie konkretny obszar nieba i 11 grudnia dostrzegł spektakularny wybuch supernowej po raz trzeci. Na stronie teleskopu Hubble’a brak jednak informacji czy i kiedy będziemy oglądać ten sam wybuch po raz czwarty.