Trwa niszczenie Nimrud przez muzułmanów

Archeolodzy i przedstawiciele organizacji międzynarodowych są oburzeni niszczeniem zabytków przez muzułmanów – członków Państwa Islamskiego.

Trwa niszczenie Nimrud przez muzułmanów
Trwa niszczenie Nimrud przez muzułmanów

Zaślepienie religią prowadzi do niewyobrażalnych strat dla historii człowieczeństwa. Religijni fanatycy (a w szczególności fanatycy muzułmańscy) są wirusem naszej planety. Jak pokonać to robactwo? Jak usunąć tego raka pożerającego na naszych oczach dziedzictwo kulturowe w imię wyimaginowanego bożka…? Jak długo jeszcze ludzkość da się terroryzować grupie religijnych fanatyków…?

Muzułmańscy fanatycy zaczęli wczoraj burzyć ruiny asyryjskiego miasta Nimrud w północnym Iraku. Powstało ono 1300 lat przed naszą erą. Fundamenty i resztki murów są niszczone buldożerami. Członkowie Państwa Islamskiego twierdzą, że trzeba unicestwić posągi i pozostałości świątyń fałszywych bożków.

Przewodnicząca Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury UNESCO, Irina Bokova, potępiła działania fanatyków, określając je mianem zbrodni wojennej. Dodała, że „nie ma żadnego politycznego ani religijnego usprawiedliwienia dla niszczenia kulturalnego dziedzictwa ludzkości”.

Iracka archeolog Lamia al-Gailani powiedziała natomiast, że terroryści chcą „wymazać historię Iraku”. Dodała, że Nimrud jest jednym z najważniejszych miejsc zarówno dla niej, jak i dla wszystkich Irakijczyków. Podkreśliła, że zachowało się tam wiele starożytnych posągów i płaskorzeźb.

W zeszłym tygodniu członkowie Państwa Islamskiego zniszczyli dziesiątki starożytnych rzeźb z muzeum w Mosulu. ONZ potępiła ten akt wandalizmu.

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *