Tramwaj jeżdżący po wirtualnych szynach

Władze miasta Zhuzhou w Chinach zainaugurowały testy nowego, praktycznego środka transportu. Jest nim Autonomous Rapid Transit, czyli tramwaj, który porusza się po wirtualnych szynach.

Na pierwszy rzut oka nie różni się on od tego typu pojazdów, które możemy zobaczyć nawet w polskich miastach. Jednak futuryzm nie tkwi tutaj w wyglądzie, lecz w sposobie jego przemieszania się. ART ma gumowe koła jak autobus i jeździ po drodze, ale jego trasę wyznacza ukryta pod asfaltem sieć specjalnych czujników, po których porusza się on jak po szynach. Pomimo faktu, że kierowca/motorniczy może sterować pojazdem za pomocą kierownicy, to jednak normalnie porusza się on autonomicznie.

Praktyczność takiego rozwiązania jest spora, ponieważ tramwaj może normalnie poruszać się po drodze, wraz z samochodami, więc dzięki temu wolne dwa pasy można przeznaczyć na budowę dodatkowych pasów ruchu dla samochodów. Poza tym w razie czego może zmienić swoją trasę i np. ominąć zator na ulicy jadąc inną, niż wyznaczona wirtualnie droga.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *