Topnienie lodowców zagrożeniem dla peruwiańskich miast

Naukowcy ostrzegają, że znajdujące się w Andach wysokogórskie jezioro Laguna 513, może stanowić zagrożenie dla znajdujących się poniżej miast. Wyzwalaczem katastrofy może być lodowiec Hualcan, którego kruszenie się może oznaczać powstanie fali tsunami.


Specjaliści ostrzegają, że w 1970 roku, w tym regionie doszło już do silnego trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,9 stopni, które spowodowało skruszenie się części lodowca Hualcan w konsekwencji czego powstało tsunami, które zmiotło z powierzchni ziemi miasto Yungay. Wtedy zginęło ponad 20 tysięcy osób.

Laguna 513

Rosnące temperatury notowane w ostatnich latach, powodują, że automatycznie wzrasta też ryzyko powtórki tragedii sprzed lat. Eksperci są szczególnie zaniepokojeni pojawiającymi się w lodowcu szczelinami, które mogą zwiastować nadchodzące kłopoty.

Problem polega też na tym, że od ostatniego kataklizmu minęło już ponad 40 lat i lokalna społeczność mieszkająca u podnóża jeziora Laguna 513, zupełnie nie traktuje go jako zagrożenie.

Gdyby od lodowca Hualcan oderwał się jakiś blok lodu, to mogłoby dojść do nieszczęścia. Lokalne władze na szczęście są świadome niebezpieczeństwa i przygotowują plany ewakuacji zamieszkałego przez 13 tysięcy osób miasta Carhuaz.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *