Tjikko – drzewo liczące sobie 9500 lat

Aż ciężko w to uwierzyć, ale na Ziemi rośnie ponoć drzewo liczące sobie aż 9500 lat, pamiętające okres ostatniego zlodowacenia na Ziemi. Drzewo #Tjikko rośnie w Szwedzkim w Parku Narodowym #Fulufjället. Nazwę nadał mu jego odkrywca – Leif Kullman, upamiętniając tym samym swojego psa.

Tjikko - drzewo liczące sobie 9500 lat
Tjikko – drzewo liczące sobie 9500 lat

Drzewo ma 5 metrów wysokości, a w jego sąsiedztwie znaleziono pozostałości genetycznie identycznych pędów należących do tego samego osobnika znajdujące się w różnym stadium rozkładu. Najstarsze fragmenty drzewa pochodzą sprzed 9550 lat. Zamierające pędy nadziemne sukcesywnie zastępują u tego osobnika kolejne odrośla.

Odkrywca drzewa Tjikko – Leif Kullman z Uniwersytetu Umea określił jego wiek na podstawie analizy rozkładu izotopu promieniotwórczego węgla 14C. W okresie epoki lodowcowej większość terenu parku pokrywała gęsta puszcza. Wielkie drzewa nie byłyby w stanie przetrwać tak długo. Drzewo Tjikko było kształtowane przez niskie temperatury oraz wiatr. Prawdopodobnie niewielkie rozmiary drzewa zapewniły mu taką długowieczność.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *