Teleskop Jamesa Webba wystartuje w kosmos za niecałe 3 lata

#Teleskop #Hubble’a się powoli starzeje i #ESA ogłosiła, że jego następca – teleskop Jamesa #Webb’a wystartuje w #kosmos za niecałe 3 lata zajmując miejsce „staruszka” na orbicie Ziemi.

Teleskop Jamesa Webba wystartuje w kosmos za niecałe 3 lata
Teleskop Jamesa Webba wystartuje w kosmos za niecałe 3 lata

Jego celem będzie przede wszystkim obserwacja najdalszych zakątków #wszechświat’a, a zwłaszcza galaktyk pamiętających jego początki. Teleskop poleci na orbitę Ziemi na pokładzie rakiety #Ariane5 w październiku 2018 roku.

Historia Teleskopu Jamesa Webba sięga roku 1996 roku, chociaż plany poszukiwania zastępstwa dla teleskopu Hubble’a pojawiły się już w roku 1980. Pierwotnie nowy teleskop miał rozpocząć pracę na orbicie w roku 2007, ale liczne opóźnienia i jego wzrastające koszy zahamowały projekt. Amerykański Kongres niemal go skasował definitywnie 4 lata temu zmniejszając drastycznie budżet #NASA.

Ostatnie prace nad teleskopem Jamesa Webba

Następca Hubble’a ma „zbadać każdą fazę historii kosmosu”. Będzie służyć naukowcom jako potężny #WehikułCzasu potrafiący spojrzeć 13,5 miliarda lat wstecz dzięki podczerwieni. #Naukowcy mają nadzieję, że dzięki niemu będą w stanie zobaczyć pierwsze gwiazdy i galaktyki tworzące się we wczesnym Wszechświecie.

#Technologia idzie naprzód i dzięki temu #TeleskopJamesaWebba posiada zdolność do patrzenia poprzez #chmury #pył’u, czego Hubble nie potrafił. To pozwoli naukowcom na zobaczenie, gdzie dokładnie rodzą się gwiazdy i układy planetarne. Termowizyjna #kamera teleskopu posłuży do zajrzenia w głąb części gwiazd i mgławic. Teleskop pomoże także badaczom dowiedzieć się więcej o #atmosfera’ch egzoplanet i szukać pozaziemskiego życia.

phys.org

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *