Teleskop do obserwacji Alfa Centauri

Proxima B rozpala wyobraźnię astronomów z całego świata za sprawą możliwości istnienia tam życia. Najbardziej zapaleni entuzjaści chcą zbudować specjalny teleskop do obserwacji bliskich Ziemi układów planetarnych w poszukiwaniu na nich śladów życia.

teleskop-do-obserwacji-alfa-centauri

Proxima b jest podobna do Ziemi, jest planetą kamienną i znajduje się w tzw. strefie zamieszkania, czyli znajduje się w takiej odległości od swojej gwiazdy, że na jej powierzchni może występować woda w stanie płynnym.

Astronomowie już od dawna nie byli tak zafascynowani jakimś obiektem, jak teraz tą skrywającą wiele tajemnic egzoplanetą. W związku z tym chcą zbudować swój teleskop, aby móc zacząć obserwować Proximę b oraz inne, ale bliskie Ziemi układy planetarne, w których może rozwijać się życie.

The Pale Red Dot Campaign

Zbiórka pieniędzy ma odbyć się w ramach przedsięwzięcia o nazwie „Project Blue”. Zafascynowani astronomowie chcą zbudować teleskop cechujący się aperturą od 45 do 50 centymetrów i wynieść go w kosmos.

Naukowcy przewidują, że na jego budowę i transport trzeba będzie wydać około 50 milionów dolarów. Zebranie takiej sumy raczej nie będzie problemem, gdyż coraz więcej bogatych ludzi jest zainteresowanych poszukiwaniem obcego życia na innych planetach.

Warto przypomnieć przy okazji, że Alfa Centauri zainteresowany jest również Stephen Hawking, który wraz z fizykiem Yurim Milnerem, zaprezentował koncepcję misji o nazwie StarShot. Przewiduje ona budowę statku kosmicznego, zdolnego do odbycia superszybkiego lotu w okolice tej gwiazdy jeszcze za naszego życia.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *