Tajemnicze, powtarzalne sygnały radiowe z kosmosu

Międzynarodowy zespół astronomów wykrył powtarzające się, krótkotrwałe wybuchy promieniowania radiowego pochodzące z tajemniczego źródła położonego poza Drogą Mleczną. Po raz pierwszy w historii natrafiono na powtarzalną serię tego typu sygnałów.

Tajemnicze, powtarzalne sygnały radiowe z kosmosu

Tajemnicze pulsy typu FRB zostały odkryte prawie dekadę temu. 5 listopada 2015 r. jednemu z doktorantów na McGill University udało się odnaleźć tego typu sygnały podczas przeglądania efektów obserwacji dokonanych za pomocą radioteleskopu Arecibo – dotychczas największego, pojedynczego radioteleskopu na świecie. Po analizie okazało się, że łącznie zarejestrowano 10 nowych wybuchów radiowych. Prawdopodobnie pochodzą one od obracającej się gwiazdy neutronowej – tak przynajmniej sądzą naukowcy z zespołu badającego wybuchy radiowe w kosmosie.

Naukowcy chcą zidentyfikować galaktykę, z której pochodzi wybuch radiowy typu FRB. Będą do tego potrzebowali radioteleskopów o zdolności rozdzielczej dużo większej niż pojedynczy radioteleskop w Arecibo, czyli będzie trzeba zastosować technikę interferometrii – wykonać wspólne obserwacje za pomocą wielu różnych radioteleskopów rozmieszczonych daleko od siebie.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *