Tajemnicza struktura pod antycznym cudem

Znajdujące się na terenie dzisiejszej Jordanii ruiny miasta Petra – będącego w historii stolicą królestwa Nabatejczyków – kryją w sobie wiele tajemnic. Pracujący tam archeologowie natrafili na ukrytą pod piaskiem, wielką strukturę o tajemniczym przeznaczeniu.

Tajemnicza struktura pod antycznym cudem
Tajemnicza struktura pod antycznym cudem

Przy użyciu dronów i fotografii satelitarnych naukowcy zidentyfikowali platformę, która swoimi rozmiarami dorównuje olimpijskiemu basenowi pływackiemu. Przez wiele lat skrywała się ona będąc jednocześnie cały czas na widoku. Nikt przez wiele lat nie wpadł na pomysł, by spojrzeć na większy obraz całości. „Ukryta platforma” została wybudowana w drugim wieku przed naszą erą. Naukowcy nie wiedzą do czego służyła platforma, więc podejrzewają funkcję rytualną.

Znajdująca się w dolinie As-Sik Petra jest pozostałością po cywilizacji Nabatejczyków, których królestwo rozciągało się na terenie dzisiejszej Jordanii, Iraku, Syrii i Libanu, a więc terenów dziś bardzo niebezpiecznych. Zachodni świat odkrył ten archeologiczny cud dopiero w roku 1812, dzięki Johanowi Ludwig Burckhardtowi.

Share

5 thoughts on “Tajemnicza struktura pod antycznym cudem

 1. To są NAUKOWCY! Doktorzy,profesorowie,badacze,NAUKOWCY.A jak coś znajda i nie mogą tego swoim ograniczonym rozumkiem wytłumaczyć ,to mają zawsze w zanadrzu czarodziejskie słowo ,wszystko wyjaśniające–PRZEZNACZENIE RYTUALNE. Żaden nie powie -NIE WIEM,do czego to było.Rytualne i koniec,znawca wypowiedział się. Niech mi który z nich powie,co we współczesnej nauce,jakiegokolwiek rodzaju jest–RYTUALNE.

  1. Gdyby ktoś może mi chciał powiedzieć ,ze się czepiam,proszę dziś wygrzebałem–
   Naukowcy próbują teraz odszyfrować tekst z płytek, ale prawdopodobnie chodzi o przebłaganie bogów lub demonów o łaskę i spokój duszy.

   Szef zespołu archeologów twierdzi, że prace nad tekstem potrwają jeszcze długo, jeśli w ogóle uda się go rozszyfrować.

   Matko jedyna! Sam szef tych uczonych mówi ,ze może nie uda się tego rozszyfrować,ale wiadomość ,ze prawdopodobnie chodzi o przebłaganie ,poszła w Świat.

   Panie Robercie,czy Japońscy UCZENI tez tak się zachowują? Raczej bardzo mało można coś o nich poczytać.I nie mam zdania 🙁

   1. Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale z tego co zdążyłem zauważyć – Japończycy ogólnie są bardziej racjonalni niż europejczycy. Oczywiście czasami się zdarzają jednostki „nawiedzone”, ale ogólnie chyba mają więcej zdrowego rozsądku. Ale… mogę się mylić. Japoński znam bardzo słabo i nie czytuję japońskich tekstów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *