Szwedzka paranoja

W małej miejscowości Ljungby – tamtejsza dyrektor szkoły średniej zakazała podczas zakończenia roku szkolnego odśpiewania hymnu oraz eksponowania przez uczniów flag narodowych. W całej Szwecji licealiści, którzy kończą szkołę zakładają kapelusze marynarzy oraz elementy akcesoriów w kolorze flagi narodowej. W Szwecji takie świętowanie to tradycja – obecnie została zakazana w jednej ze szkół przez dyrektora na południu kraju, gdzie odsetek imigrantów jest wysoki.

Szwedzka paranoja
Szwedzka paranoja

Jedna z klas proponowała wersję hymnu w wykonaniu Zlatana Ibrahimovica, który nieco zmienił hymn aby bardziej uwzględniał wielokulturowy „dorobek” Szwecji. Dyrektor Jimmie Nilsson, również na taką wersję nie wyraziła zgody.

Nilsson swój zakaz argumentuje tym, że „tego rodzaju symbole mogą być źle zrozumiane”. Stwierdza, że ważne jest, aby dyskutować na temat równości każdego człowieka. Dla lokalnej stacji P4 Kronoberg powiedziała – „Nie chcemy, aby ktokolwiek czuł się urażony w tym radosnym dniu.”

To nie pierwszy tego typu przypadek. Do podobnych wniosków doszła Szkoła podstawowa „Söndrumsskolan” znajdująca się w Halmstad, która wówczas zakazała używania i noszenia szwedzkiej flagi w jakiejkolwiek postaci, gdyż może ona obrażać uczniów o tzw. „zagranicznym pochodzeniu”.

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *