Sztuczne słońce z Czech

Zespół brytyjskich i czeskich fizyków uruchomił niedaleko polskiej granicy superlaser High-Repetition-Rate Advanced Petawatt Laser System (HAPLS), któremu nadano przydomek Biwoj, od legendarnego czeskiego rycerza i siłacza. Jest to aktualnie najpotężniejszy laser świata.

Kosztujący 44 miliony euro laser pozwoli na strzelanie wiązkami światła z częstotliwością 10 herców dostarczając w każdym trwającym 30 femtosekund (czyli 30 biliardowych częściach sekundy) impulsie 1023 wata na centymetr kwadratowy – a jest to równoznaczne z tym jakby skoncentrować na niewielki ułamek sekundy całą energię słoneczną w jedną wiązkę o średnicy kilku centymetrów.

Docelowo osiągnąć ma on moc 10 petawatów (a więc będzie 10-krotnie większą niż obecnie najmocniejsze lasery świata), co pozwoli na przeprowadzanie całego szeregu nowatorskich eksperymentów począwszy od symulacji pulsarów czy zachowania materii na brązowych karłach lub bardzo masywnych egzoplanetach, aż po reakcję zimnej fuzji.

Z urządzenia będą korzystać badacze z całego świata – już teraz mówi się, że HiLASE będzie „laserowym” odpowiednikiem CERN. Testy urządzenia mają trwać jeszcze w tym miesiącu, a już w drugiej połowie roku Czesi będą chcieli laser skomercjalizować udostępniając go zainteresowanym podmiotom za pieniądze.

praguemonitor.com

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *