Sztuczna skóra leciutka jak piórko

Japończycy z Uniwersytetu Tokijskiego zaprezentowali prototyp ultra lekkiej, sztucznej skóry, zdolnej do monitorowania temperatury poszczególnych części organizmu oraz komunikacji przez dotyk.

Japońska sztuczna skóra jest tak cienka i lekka, że nie sposób jej poczuć, nawet mając ją przyklejoną do podniebienia w ustach. Materiał, z którego została skonstruowana jest bardzo elastyczny, więc można go dowolnie zginać i rozciągać. Kompletnie przy tym nie blokuje ruchów. Ponadto jest przystosowany do pracy w temperaturach dochodzących do 160 stopni Celsjusza oraz bardzo zawilgoconych miejscach. E-skóra wykonana jest z polinaftalenu etylenu, na której rozmieszczono organiczne tranzystory, a na jej powierzchni warstwę polimeru z czujnikami dotyku. Są one w stanie rejestrować każdy dotyk i dzięki temu przesłać informację np. do komputera, który może następnie przełożyć je na odpowiednie komendy.

Nowy materiał może być także z powodzeniem stosowany jako kolejny zmysł w ultranowoczesnych humanoidach. Japońscy naukowcy cieszą się, bo możliwości zastosowania ich wynalazku wydają się wręcz nieograniczone.

fox6now.com

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *