Szczepionka na heroinę

Naukowcy ze Scripps Research Institute opracowali szczepionkę, która uodparnia ludzi na odurzające działanie heroiny. Jako pierwsza w historii, przeszła ona skuteczne testy na naczelnych, co oznacza, że jest na najlepszej drodze do stosowania u ludzi.

Szczepionka działa w ten sposób, że naszemu układowi odpornościowemu przedstawiana jest budowa cząsteczki heroiny. W ten sposób organizm uczy się na nią reagować produkując odpowiednie przeciwciała. Te z kolei zapobiegają przedostawaniu się tego związku do mózgu i tym samym uniemożliwiają uzyskanie narkotycznego haju.

Lek, który jest zwieńczeniem ośmiu lat wytężonej pracy zespołu farmaceutów, może bardzo pomóc w walce z narkomanią, uniemożliwiając osobom, które porzuciły nałóg powrót do niego. A szczepionka może się bardzo przydać, bowiem za oceanem mówi się już o epidemii opioidów – tym razem nie w postaci sprzedawanej gdzieś w ciemnej uliczce heroiny, ale przeciwbólowych leków na receptę, które są przepisywane przez lekarzy.

Skuteczne testy na naczelnych, które wykazały działanie szczepionki przez 8 miesięcy i brak jej efektów ubocznych, oznaczać mogą zielone światło dla testów klinicznych na ludziach – przyspieszyć je może fakt, że poszczególne jej składniki zostały już na ludziach sprawdzone.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *