Symetria mózgu przyczyną autyzmu

Naukowcy głowią się nad autystycznymi zaburzeniami, których dokładna przyczyna nadal pozostaje zagadką. Zbliżyli się do jej rozwiązania analizując skany mózgów osób autystycznych – okazało się bowiem, że są one dużo bardziej symetryczne niż u osób bez tego zaburzenia.

Nasz mózg działa tak, że półkule nie są ze sobą zsynchronizowane – wykonują one różne zadania w różny sposób, specjalizując się w określonych funkcjach – lewa pełni większą rolę przy przetwarzaniu języka i mowy, a także w analizowaniu szczegółów, prawa natomiast przy przetwarzaniu bodźców wzrokowych i słuchowych oraz łączeniu wszystkich bodźców w jedną, większą całość.

Potwierdziły to najnowsze badania, w których naukowcy z San Diego State University przeskanowali z pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego mózgi osób rozwijających się normalnie i wykazujących zaburzenia autystyczne. Okazało się bowiem, że w pierwszej grupie połączenia w substancji białej w mózgu są upakowane gęściej niż w półkuli lewej. U osób autystycznych natomiast mózg wyglądał dużo bardziej symetrycznie – połączenia rozkładały się równomiernie w obu półkulach.

Na razie nie wiadomo dokładnie jaką ta symetria odgrywa rolę w zaburzeniach ze spektrum autyzmu, jednak są to kolejne badania, które ją potwierdzają. Konieczne jest zatem przeprowadzenie dalszych eksperymentów, a być może uda się wreszcie dotrzeć do sedna tej medycznej zagadki.

sdsu.edu

Share

7 thoughts on “Symetria mózgu przyczyną autyzmu

   1. Budowa zdania podobna, ale sens zupełnie inny. Pokaż mi chociaż jednego żywego trupa. A tak na marginesie to prowadzisz bardzo ciekawy blog. Może jakiś odcinek o sushi ?

    1. Jarek – dziękuję. Co do Sushi, to jest jedzenie, a ja nie przepadam za filmowaniem się podczas jedzenia. Ogólnie nie lubię programów o jedzeniu i widoku jedzących ludzi. To jakaś moja fobia – wiem, to bardzo głupie. Ale skoro zapytałeś, to czuję się zobligowany żeby odwiedzić jakąś „Sush(sz)arnię” 🙂 Tak więc niebawem coś nakręcę 🙂
     A nawiązując do sensu zdania, to Twoje też nie ma większego sensu. Wiadomo, że zdecydowana większość dzieci jest szczepiona (i bardzo dobrze – moim zdaniem), natomiast Twoje zdanie sugeruje, jakoby było kompletnie inaczej. Stąd takie, a nie inne moje zdanie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *