Struktura Wszechświata przypomina sieć neuronową

Astronomowie z Uniwersytetu Northeastern zainicjowali niezwykły projekt, którego owocem jest mapa nazwana Cosmic Web, ukazująca nam, jak wygląda struktura naszego Wszechświata. Naukowcy zgromadzili na animacji aż 24 tysiące galaktyk, które łączą się w wielkie sieci.

Przyglądając się tej strukturze, można pokusić się o stwierdzenie, że Wszechświat wygląda jak gigantyczna sieć neuronowa, którą każdy z nas ma w mózgu.

Tymczasem astronomowie z Uniwersytetu Hawajskiego podjęli się zadania mającego na nowo określić miejsce przynależności naszej pięknej galaktyki, czyli Drogi Mlecznej.

Bezkresne niebo, czyli Laniakea, tak po hawajsku brzmi nazwa naszego domu, a mianowicie olbrzymiej gromady galaktyk, w której leży Droga Mleczna. Nazwa pasuje idealnie do miejsca, które pobudza wyobraźnię swoją potęgą.

Teraz, gdy będziesz chciał wysłać pocztówkę do swoich znajomych, zamieszkujących odległe części Wszechświata – powinieneś na niej zawrzeć adres zwrotny: …, Polska, Europa, Ziemia, Układ Słoneczny, Ramię Strzelca, Droga Mleczna, Grupa Lokalna Galaktyk, Supergromada w Pannie, Supergromada Laniakea.

W odkrytej gromadzie, w 100 tysiącach galaktyk, znajdują się bowiem biliardy gwiazd, a cała supergrupa rozciąga się na odległość aż 520 milionów lat świetlnych. Bynajmniej nie było to proste zadanie, gdyż hawajscy naukowcy musieli przeanalizować 8 tysięcy galaktyk pod względem ich zagęszczenia, kierunku ruchu i prędkości rozszerzania się Wszechświata.

Na tej podstawie przygotowali diagram, na którym widoczne są galaktyki i strumienie ich przepływu po bezkresnej przestrzeni Wszechświata. Naukowcy chcą pójść jednak jeszcze dalej i zbadać oraz nazwać większą strukturę, w której leży nasza Supergromada Lokalna.

Share

One thought on “Struktura Wszechświata przypomina sieć neuronową

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *