Spocony robot? W Japonii już jest…

Na Uniwersytecie Tokijskim powstał robot Kengoro, który zachwyca nie tylko swoim humanoidalnym wyglądem, ale również niesamowitymi umiejętnościami i podobieństwem do ludzkiej fizjologii. Maszyna bez problemu wykonuje pompki, przysiady czy podciąga się na drążku.

To zasługa najnowocześniejszych technologii zastosowanych w robocie. Wykorzystano w nim sztuczne, elastyczne mięśnie. Dzięki nim robot jest bardzo gibki i może wykonywać nawet najtrudniejsze akrobacje.

Kengoro jest dosłownie naszpikowany elektroniką i najróżniejszymi mechanizmami, które w trakcie pracy się grzeją, gdyż wydzielają ciepło. Ale to dla robota Kengoro nie stanowi problemu, bo gdy robi się gorący – po prostu się… poci.

Maszyna chłodzona jest wodą. W trakcie pracy woda przepływa przez aluminiową, porowatą ramę, paruje, chłodzi system i to zjawisko wygląda jakby robot się pocił. Kengoro oprócz podstawowych ćwiczeń potrafi również grać w badmintona czy podnosić najróżniejsze przedmioty.

Przed inżynierami z Kraju Kwitnącej Wiśni jeszcze pozostało sporo pracy, ale jak widać, są na najlepszej drodze do osiągnięcia swojego celu. Czekam na salto w jego wykonaniu, czego niedawno nauczył się robot ATLAS od Boston Dynamics i speców z japońskiego SoftBanku.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *