SpaceX obleci Księżyc

NASA ogłosiła, że chce wysłać ludzi w podróż dookoła Księżyca w kapsule Orion, a ciekawe plany przedstawiło SpaceX. Firma informuje, że dostała lukratywną ofertę od dwóch multimilionerów, którzy chcą, jak najszybciej to możliwe, jako pierwsi od 45 lat oblecieć Srebrny Glob.

Osoby te w pełni ufają załodze Elona Muska i już wpłaciły gotówkę na rozpoczęcie przygotowań do realizacji tego karkołomnego przedsięwzięcia. Podobno w ich ślady jest chętnych pójść kolejnych kilka osób. Chcą oni odbyć niezapomnianą podróż wokół Księżyca i zobaczyć go na własne oczy tak, jak widzieli go astronauci np. z misji Apollo. SpaceX zamierza jeszcze w tym roku zorganizować dla nich szkolenia i testy sprawnościowe.

W tej niesamowitej misji będzie wykorzystana kapsuła Dragon 2 oraz potężna rakieta Falcon Heavy, nad którymi bezustannie pracują inżynierowie. Teraz już wiemy, dlaczego tuż przed startem ostatniej misji CRS-10, Gwynne Shotwell, dyrektor generalna SpaceX informowała, że plany pierwszej misji na Marsa nieco się opóźnią, bo firma chce bardziej skupić się na Dragonie 2 i rakiecie Falcon Heavy.

Pierwszy lot testowy nowego systemu ma odbyć się w wakacje. Dragon 2 będzie najpotężniejszą rakietą, jaka osiągnie orbitę od czasów Saturna V, czyli rakiety księżycowej. 2250 ton ciągu przy starcie Falcona Heavy to dwie trzecie ciągu Saturna V i ponad dwa razy więcej, niż ciąg kolejnej największej obecnie rakiety.

Pierwsza misja bezzałogowa Dragona 2 na Międzynarodową Stację Kosmiczną ma natomiast nastąpić w drugiej połowie bieżącego roku, a załogowa misja w 2018 roku. Jeśli wszystkie misje odbędą się planowo i pomyślnie, to start dwóch śmiałków, którzy chcą w kapsule Dragon 2 oblecieć Księżyc, będzie możliwy pod koniec 2018 roku.

Share

2 thoughts on “SpaceX obleci Księżyc

  1. No to może w końcu nakręcą cyfrówkami trochę filmów i porobią zdjęć aby wreszcie każdy mógł obejrzeć realistyczny materiał,a nie ciągłe animacje!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *