Sonda Juno weszła na orbitę Jowisza

Skonstruowana przez NASA sonda Juno weszła na orbitę Jowisza. Wcześniej nastąpiło odpalenie głównego silnika, dzięki któremu sonda Juno zwolniła przed wejściem na orbitę gazowego giganta.

Sonda Juno weszła na orbitę Jowisza
Sonda Juno weszła na orbitę Jowisza

Odpalenie silnika trwało pół godziny. Ten manewr był dla misji jest najbardziej krytyczny, gdyż jeśli hamowanie by się nie powiodło, sonda Juno oddaliłaby się od Jowisza, wypadając z orbity. Swoją misję sonda rozpoczęła w sierpniu 2011 r. Po drodze pokonała niemal 3 mld kilometrów. Sonda Juno będzie okrążała Jowisza przez rok. W tym czasie ma przesyłać na Ziemię zdjęcia – najlepsze zbliżenia powierzchni tej planety, jakie kiedykolwiek wykonano.

Ponieważ przesłanie sygnału radiowego pomiędzy Jowiszem a Ziemią zajmuje 48 minut, w razie problemów kontrolerzy misji z Jet Propulsion Laboratory (należącego do NASA) w Kalifornii nie byliby w stanie na bieżąco interweniować. Mogli tylko czekać i nasłuchiwać sygnałów świadczących o tym, że silnik Juno został odpalony tak, jak zaplanowali.

Na pokładzie sondy Juno znajduje się dziewięć instrumentów pozwalających badać Jowisza, jego gazowe wnętrze i burzliwą atmosferę. Są tam również trzy figurki lego, przedstawiające rzymskiego boga Jowisza, boginię Junonę i Galileusza (Galileo). Kiedy Juno wypełni swoje zadania, w 2018 r. ostatecznie „zanurkuje” w atmosferę Jowisza i spłonie.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *