Słońce i Księżyc wywołały największy przypływ od 18 lat

Tysiące ludzi przybyło na wybrzeża Normandii, aby na własne oczy zobaczyć największy przypływ od początku tego tysiąclecia. Poziom morza podniósł się o 14 metrów, odcinając od świata malowniczy skrawek lądu. Jak doszło do tego niesamowitego zjawiska?

Słońce i Księżyc wywołały największy przypływ od 18 lat
Słońce i Księżyc wywołały największy przypływ od 18 lat

Mont Saint Michel to jedna z największych atrakcji turystycznych Francji. Każdego roku miejsce to odwiedza ponad 3 miliony turystów z całego świata. Wszyscy chcą zobaczyć jedne z największych pływów morskich na naszej planecie. Sprawiają one, że niewielka wyspa u wybrzeży Normandii, na której znajduje się urokliwy zamek wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zostaje odcięta od stałego lądu.

Choć dzieje się tak raz w miesiącu, to jednak tym razem wydarzenie było jeszcze bardziej wyjątkowe. W ostatni weekend (21-22.03) przybyły tłumy, ponieważ przewidywano największe pływy od 18 lat. I rzeczywiście tak się stało, co możecie zobaczyć na poniższym filmiku.

Różnica w poziomie wody między odpływem, a przypływem wyniosła około 14 metrów i to w ciągu zaledwie kilku godzin. Jak powstaje to zjawisko? Jest ono dziełem sił grawitacji wywoływanych przez Słońce, Księżyc i Ziemię. Gdy te ustawiają się na jednej linii, dochodzi do nasilonych pływów. Ma to miejsce zawsze podczas pełni i nowiu Księżyca, a tego typu pływy nazywany fachowo syzygijnymi.

Powstają one dlatego, że Ziemia nie jest idealnie kulista, lecz spłaszczona na biegunach, z powodu prędkości ruchu obrotowego oraz grawitacji Księżyca. Podczas pełni i nowiu Księżyc przyciąga skorupę ziemską. W miejscach, gdzie woda opada, następuje jej odpływ, a w miejscach, gdzie wznosi się, ma miejsce przypływ.

Wypas podczas odpływu wokół Mont Saint Michel
Wypas podczas odpływu wokół Mont Saint Michel

Zmiana poziomu morza między przypływem i odpływem może sięgać nawet kilkunastu metrów. Mimo iż dzieje się tak dwukrotnie w ciągu miesiąca, to jednak ostatni pływ okazał się największy w tym tysiącleciu, ponieważ nie był to zwyczajny nów Księżyca, lecz tzw. supernów.

Księżyc był podczas niego o kilkadziesiąt tysięcy kilometrów bliżej Ziemi niż zazwyczaj. Pływy były więc spotęgowane. Wystąpienie supernowiu ma miejsce raz na 18 lat i właśnie co taki okres obserwuje się rekordowe pływy, które przyciągają coraz większą rzeszę turystów.

Tysiące turystów obserwuje rekordowy pływ w Normandii
Tysiące turystów obserwuje rekordowy pływ w Normandii

Następnym razem dojdzie do tego niezwykłego zjawiska 3 marca 2033 roku. Jednak nie trzeba czekać tylu lat, aby doświadczyć naprawdę okazałego pływu. Wyspa odcinana jest bowiem przez morze co miesiąc. Najbliższy spektakl już 19 i 20 kwietnia, a następnie 18 i 19 maja.

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *