Słońce bardzo istotne dla naszej psychiki

Naukowcy twierdzą, że ilość światła słonecznego jest najważniejszym czynnikiem pogodowym wpływającym na regulację emocji i samopoczucia.

Słońce bardzo istotne dla naszej psychiki

Naukowcy z Uniwersytetu Brighama Younga zestawili ze sobą i przeanalizowali dane dotyczące pacjentów szukających pomocy psychologicznej oraz dane meteorologiczne, uwzględniające czynniki pogodowe, takie jak ilość światła słonecznego, zachmurzenie, opady, prędkość wiatru, temperatura i poziom zanieczyszczenia powietrza. Doszli do wniosku, że nic tak nie oddziałuje na uczucie napięcia psychicznego, jak niedostateczna ilość światła docierającego do powierzchni Ziemi.

„Ludziom wydaje się, że będą odczuwali większe napięcie psychiczne w dni charakteryzujące się dużymi opadami lub wysokim zanieczyszczeniem powietrza. My nie znaleźliśmy takiego powiązania. Jedyna rzecz, która naprawdę się liczy, to ilość światła docierającego do powierzchni Ziemi pomiędzy wschodem i zachodem Słońca” – komentuje psycholog Mark Beecher.

Chociaż wyniki badania nie są niczym nowym w kontekście odkryć naukowych, uświadamiają ludziom, jak ważne dla zachowania zdrowia psychicznego i emocjonalnego jest odpowiednia ilość światła słonecznego padająca na naszą skórę.

„Terapeuci powinni zdawać sobie sprawę z tego, że w miesiącach zimowych może pojawiać się większe zapotrzebowanie na ich usługi. Ze względu na mniejszą liczbę godzin słonecznych, klienci mogą być wtedy szczególnie wrażliwi na poczucie niepokoju emocjonalnego” – dodaje badacz.

news.byu.edu

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *