Silniki rakietowe zasilane odchodami kosmonautów

Człowiek generuje odchody i choć na Ziemi problem praktycznie nie istnieje, jednak w kosmosie sprawa wygląda inaczej. Naukowcy rozmyślają nad wieloma aspektami codziennego życia astronautów i przygotowali plan wykorzystania ludzkich odchodów jako paliwo w rakietach.

Naukowcy przygotowali plan wykorzystania ludzkich odchodów jako paliwo w rakietach
Naukowcy przygotowali plan wykorzystania ludzkich odchodów jako paliwo w rakietach

Na University of Florida powstał zespół, który przygotował plan wykorzystania ekskrementów do produkcji paliwa, które mogłoby być wykorzystane w rakietach, podczas misji powrotnej na Ziemię.

Aktualnie kosmiczne odchody są marnowane, gdyż magazynuje się je i spala w atmosferze. Według obliczeń przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej kosmonauci generują tygodniowo tyle odchodów, że można by z nich wyprodukować aż 290 litrów metanu na dobę.

Naukowcy przeprowadzili eksperyment, w którym wykorzystali proces fermentacji anaerobowej do zabicia patogenów obecnych w odchodach i produkcji biogazu, czyli mieszanki metanu i dwutlenku węgla. Dodatkowo w procesie tym materia organiczna ulega rozkładowi, dzięki temu w ciągu roku może powstać około 750 litrów wody.

Kosmonauci, generują tygodniowo tyle odchodów, że można by z nich wyprodukować aż 290 litrów metanu na dobę
Kosmonauci, generują tygodniowo tyle odchodów, że można by z nich wyprodukować aż 290 litrów metanu na dobę

Wprawdzie nie nadaje się ona do picia, ale można rozłożyć ją na tlen i wodór. Tlenem mogą oddychać kosmonauci, natomiast wodór można połączyć z dwutlenkiem węgla, co zapewni metan, czyli paliwo do rakiet. W ten sposób znacząco obniży się ciężar rakiet, co nie tylko wpłynie na mniejsze spalanie i tym samym obniżenie kosztów misji, ale również przyspieszy ich realizację.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *