Siedemnaście ciekawostek na temat Marsa

#Mars to czwarta według oddalenia od Słońca #planeta Układu Słonecznego. Nazwa planety pochodzi od imienia rzymskiego boga wojny – Marsa. Zawdzięcza ją swej barwie, która przy obserwacji z Ziemi wydaje się rdzawo-czerwona i kojarzyła się starożytnym z pożogą wojenną. Poznaj 17 faktów na temat Marsa, o których mogłeś nie wiedzieć…

Mars - bóg wojny
Mars – bóg wojny
 1. W antycznej Grecji wierzono, że Ziemia jest centrum wszechświata, a Mars jest jedną z pięciu gwiazd, które obracają się wokół niej.
 2. W antycznym Egipcie z kolei nazywali go Har Decher co po prostu znaczyło „Czerwony” – jest to jedna z najstarszych zarejestrowanych nazw jakie nadaliśmy tej planecie.
 3. Babilończycy nazywali z kolei Marsa Nergalem co oznaczało „Gwiazdę śmierci”. Brało się to stąd, że wiele z antycznych kultur wierzyło, iż powierzchnia tej planety swój czerwony kolor bierze od krwi, która ją pokrywa.
 4. Miesiąc marzec swoją współczesną nazwę w większości języków europejskich zawdzięcza właśnie Marsowi, a dokładniej rzymskiemu Martiusowi („miesiąc Marsa”). Co ciekawe, po staropolsku marzec nazywał się zupełnie inaczej – brzezień.
 5. Słynny #Galileusz był pierwszą osobą, która obserwowała Marsa przez teleskop – miało to miejsce w roku 1609.
 6. Tak naprawdę Mars swój czerwony kolor zawdzięcza tlenkom żelaza, czyli po prostu rdzy. Tamtejsze bogate w ten metal skały po prostu zardzewiały z wierzchu, zwietrzały, a wszystko pokryła warstwa rdzawego pyłu. Pod spodem jest jednak bardziej swojsko – szaro.
 7. Mars i Ziemia poruszają się na osobnych orbitach i obiegają Słońce z różną prędkością (co przydało się Kopernikowi do dowiedzenia, że Ziemia krąży wokół Słońca – Mars bowiem porusza się na nieboskłonie niejako do tyłu), wobec czego dystans pomiędzy obydwoma planetami się waha od od około 56 do 100 milionów kilometrów. Ostatnio do zbliżenia doszło w 2003 roku, gdy odległość ta wynosiła 56 milionów kilometrów, do kolejnego dojdzie 27 lipca 2018 roku.
 8. Marsa w przeszłości otaczała #atmosfera – to pewne. I niemal pewnym jest, że po prostu przez brak pola magnetycznego (znikło ono około 4 miliardów lat temu, gdy prawdopodobnie jądro planety się zestaliło) atmosfera z czasem została, cząsteczka po cząsteczce, „porwana” przez wiatr słoneczny.
 9. Na Marsie #grawitacja wynosi zaledwie 38% ziemskiego, co oznacza, że ziemski kilogram tam „waży” 380 gramów.
 10. Dzięki mniejszej grawitacji na planecie tej mogły powstać dużo wyższe góry i głębsze doliny niż na Ziemi – #OlympusMons, będący najwyższym znanym #wulkan’em w Układzie Słonecznym ma wysokość 25 kilometrów, natomiast kanion Valles Marineris osiąga głębokość nawet 7 kilometrów.
 11. Czerwona Planeta w całej krasie
  Czerwona Planeta w pełnej krasie
 12. Na Marsie znajduje się gigantyczny, największy w Układzie Słonecznym naturalny labirynt zwany #NoctisLabyrinthus (co oznacza „Labirynt nocy”). Jest to układ głębokich, przecinających się w wielu miejscach dolin.
 13. Na Marsie jest co prawda dużo zimniej niż na Ziemi (#temperatura minimalna wynosi tam -143 stopnie Celsjusza, średnia -63 C), ale doba trwa niemal tyle samo – 24 godziny i 37 minut. Do tego nachylenie tej planety względem Słońca jest niemal identyczne co oznacza, że pory roku są tam bardzo podobne do ziemskich, choć dwukrotnie dłuższe.
 14. Mars posiada dwa księżyce – #Fobos i #Deimos (z greckiego strach i trwoga), które według astronomów są po prostu planetoidami przechwyconymi przez grawitację Czerwonej planety dawno temu. Jednak nie oznacza to, że na zawsze – za około 30-50 milionów lat Fobos rozpadnie się (w takim przypadku Mars dorobi się małego pierścienia) albo rozbije o powierzchnię Marsa.
 15. Mars 2 (Марс 2) był pierwszym obiektem stworzonym ręką człowieka, który dotknął Marsa co miało miejsce w 1972 roku, ale dotknął on go dość gwałtownie – lądownik rozbił się tam w trakcie burzy piaskowej. Bardziej skuteczna próba lądowania miała miejsce w roku 1976 – a dokonały jej amerykańskie sondy #Viking 1 i 2, które dodatkowo przesłały na Ziemię pierwsze kolorowe zdjęcia tej planety.
 16. W ramach misji lądownika #Pathfinder, który wylądował na Marsie w 1997 roku miało miejsce inne historyczne wydarzenie – łazik Sojourner był pierwszym robotem badającym inną planetę.
 17. Większość pochodzących z Marsa meteorytów jakie udało nam się odnaleźć na Ziemi należy do grupy SNC. Jeden z kamieni, który nie należy do tej grupy – #meteoryt ALH 84001 zwiera ciekawe mineralne formacje, które niektórzy naukowcy uznają za skamieliny mikrobów co potwierdzać ma istnienie, przynajmniej w przeszłości, życia na Marsie.
 18. Najważniejsze są chyba jednak najnowsze odkrycia – najpierw łazik #Curiosity odnalazł ślady wskazujące na to, że niegdyś po Marsie płynęły rzeki, a później trafiono na dowody na istnienie dziś na Marsie wody w stanie płynnym. Oczywiście oznacza to, że może tam istnieć #życie, ale nie tylko – dzięki temu wszystkiemu Mars staje się coraz bardziej realnym celem dla załogowej ekspedycji i być może nawet kolonizacji. Trzymamy kciuki za to aby miało to miejsce jeszcze za naszego życia.
Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *