Sfera Dysona wokół gwiazdy KIC8462852

Miesiąc temu wokół gwiazdy #KIC8462852 wykryto dziwne zmiany jasności. #Naukowcy zrzucili je na potencjalnych #obcy’ch i stworzoną przez nich Sferę Dysona. Gwiazdę poddano wnikliwej analizie i dzięki temu chyba wiemy czym ta tajemnicza #megastruktura jest.

Sfera Dysona wokół gwiazdy KIC8462852
Sfera Dysona wokół gwiazdy KIC8462852

#SferaDysona to gigantyczny obiekt opisany pół wieku temu przez Freemana Dysona (amerykański fizyk). Obiekt teoretycznie może zostać zbudowany przez wysoko zaawansowaną cywilizację i otaczać gwiazdę, pobierając przy tym znaczną ilość emitowanej przez nią energii. Hipotetyczny obiekt pobudza od dziesiątków lat wyobraźnię fantastów. Sfera Dysona pojawiła się np. w literaturze i filmach. Zakładając, że sfera miałaby zostać wybudowana wokół Słońca, to jego wewnętrzna powierzchnia musiała by wynosić około 550 milionów razy więcej niż powierzchnia Ziemi.

#Astronom’owie wycelowali w gwiazdę #radioteleskop #ATA (Allen Telescope Array). Przeprowadzone przez astronomów #NASA badania niestety wykazały, że mamy do czynienia z rojem bardzo chłodnych komet znajdujących się na wyjątkowo długiej orbicie wokół swojej gwiazdy. Badania NASA nie rozwiewają jednak wątpliwości w 100%, ale najczęściej najbardziej prozaiczna odpowiedź jest tą właściwą.

NASA twierdzi, że mamy do czynienia z rojem chłodnych komet
NASA twierdzi, że mamy do czynienia z rojem chłodnych komet

#kosmos #kometa #energia #gwiazda #kosmici nasa.gov

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *