Serce w chipie z Harvardu

Naukowcy z Harvardu wydrukowali na drukarce 3D serce w chipie, które sprawi, że będzie można przeprowadzać eksperymenty na tym ogranie, bez konieczności wykorzystywania do eksperymentów zwierząt.

serce-w-chipie-z-harvardu

Zbudowane przez nich serce powstało z materiału syntetycznego, który wiernie naśladuje funkcje żywego organu. Dzięki temu, naukowcy będą mogli teraz śledzić wszystkie kluczowe procesy związane z działaniem tego jednego z najważniejszych organów ludzkiego organizmu. Niewątpliwie jest to przełom w świecie kardiologii, ponieważ naukowcy będą mogli teraz drukować niezliczone ilości chipów, na których będą mogli prowadzić ważne badania.

Co ciekawe, sztuczne serca będzie można drukować z pomocą komórek pacjentów cierpiących na najróżniejsze schorzenia tego narządu. Lekarze na tak spersonalizowanych chipach będą mogli testować róże leki i metody leczenia, zanim zostaną one zastosowane na żywym narządzie. To nie tylko ograniczy niepotrzebne zabiegi u pacjentów, ale również przyspieszy ich leczenie i znacząco podniesie ich jakość życia. Syntetyczne narządy przyczynią się również do stworzenia lepszych leków i przygotowania skuteczniejszych terapii.

Naukowcy pracują nie tylko nad sztucznymi sercami, ale również jelitami, płucami i układem oddechowym.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *