Sensor wykrywający nadchodzący udar mózgu

Udar mózgu to według danych NPPiLUM trzecia co do częstości przyczyna śmierci i jednocześnie główna przyczyna trwałego kalectwa u osób dorosłych. Być może już wkrótce ludzie będą mieli poważną broń do walki przeciwko temu zaburzeniu.

Sensor wykrywający nadchodzący udar mózgu
Sensor wykrywający nadchodzący udar mózgu

EDSAP (Early Detection Sensor & Algorithm Package) to zestaw czujników oraz algorytm wczesnego ostrzegania o nadchodzącym udarze mózgu. Urządzenie do monitorowania stanu zdrowia użytkownika na podstawie fal mózgowych projektowane jest przez inżynierów z laboratorium Samsung C-Lab.

„Prototypowe rozwiązanie EDSAP umożliwia monitorowanie impulsów elektrycznych wytwarzanych przez fale mózgowe przy użyciu smartfona lub tabletu, a tym samym pomiar prawdopodobieństwa wystąpienia udaru. Celem urządzenia jest wczesne ostrzeganie, tak aby osoby objęte ryzykiem udaru mogły zgłosić się do lekarza po odpowiednią diagnozę, zanim dojdzie do zaburzenia czynności mózgu”.

Jak to jednak w ogóle działa? Wbudowane w EDSAP czujniki gromadzą dane o falach mózgowych i bezprzewodowo przesyłają je do mobilnej aplikacji. Zadaniem tej ostatniej jest ich analiza i określenie prawdopodobieństwa wystąpienia udaru. Jednorazowe tego typu badanie zajmuje zaledwie 60 sekund (obecnie sprzęt tego typu potrzebuje około 15 minut).

Dużą zaletą narzędzia EDSAP ma też być prostota użytkowania. Pacjent nie musi być w żaden sposób specjalnie przygotowywany do korzystania z urządzenia. Ponadto, w projekcie tym drzemie spory potencjał. Inżynierowie pracują nad minimalizacją urządzenia w taki sposób, by w przyszłości mógł on zostać zamknięty na przykład w zausznikach okularów.

benchmark.pl

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *